Víra

Obrázek uživatele PerfectiOn

Mít víru znamená věřit. Ať už v boha či jinou nadpozemskou bytost, nebo jen čistě fakticky věřit něčemu. K víře se upínáme všichni, ať už vědomě či ne. Víra nás provází od počátku věků. Snad od úplného zrození a možná, že jsme měli víru v něco ještě jako neschopný plankton v moři.

Je fakt, že než jsme vylezli a nadechli se, věřili jsme, že se to podaří a třeba to bylo úplně jinak.

Nejsem vědec a biologie mi nikdy nešla. Je pro mě tedy překvapením, že nemáme žábry a ocas a křídla. Jo evoluce, ta si to uměla zařídit. Nebo to byl bůh? Mimozemšťani? Kdo ví?

Moc věřit je hrozně silná. Někdy věříme tak moc, že si daný efekt vsugerujeme a pak se jedná spíše o sílu sugesce. Lze si vsugerovat vše od spatření boha po smrtelnou chorobu. Víra se možná tak trochu opírá o sugesci, nebo je to fanatizmus?

Dokážeme věřit v něco tak moc, že se to stane? Jako třeba lidé Islámského státu (IS)? Věří ve svou víru natolik, že pro ni jsou schopni zabíjet a zemřít? Jsou přesvědčeni v moc jejich boha, že jim je jedno, že ubližují? Že trhají na kusy rodiny a ještě to dávají na obdiv? Demonstrují tak svou víru, která jim dává sílu zabít? Neměla by být víra založena na svobodné volbě a ne na manipulaci a fanatizmu? Víra by měla lidi spojovat ne je separovat a podle toho pak pobít. Ne vyzívat lidi k vzájemnému vybíjení a zastrašovat.

Bohužel ani křesťanství nebylo nikdy milostivé, vždy se za tím vším ukrýval had, který čekal na to, až bude moci kousnout. Křížové výpravy jsou jasným důkazem, jak se to dělat nemá a lidé se stejně nepoučí. Chtěli jsme "nevěřícím" ovcím vštěpit víru v našeho boha, chtěli jsme jim vnutit něco, co pro ně nikdy neexistovalo a existovat nebude. Mají svého boha, který je nemilosrdný a nebezpečný?

Ne. Islám není o nebezpečných věcech, není to nenávistná ideologie, to jen většina ovcí nechávající sebou orat bez rozmyslů dělá to, co jim někdo nařídí ve jménu boha. Dříve s Evropany takto oral Vatikán, rozkazoval a určoval, která země se Bohu hodí a která ne. Bylo v tom více, a pokud nevíte, máte smůlu, nejsem učitel dějepisu.

Víra může být hodně nebezpečná věc. Ať už v rukou jakéhokoliv boha či člověka. Ti kdo vraždí v jeho jméně, nejsou nic než barbaři bez vlastního uvědomění, pouhé ovce bez názoru.

Bičujte mě, kamenujte, ale já boha nemám. Nemůžu věřit v boha, když sem viděl Osvětim, když vidím, co dělají lidem obyvatelé IS.
I přes to mám víru v dobro, i přes to věřím, že v to co věřím, se jednoho dne stane. Věřím v budoucnost.

S pozdravem,

PerfectiOn