PF 2013 aneb rok setrvačnosti

Obrázek uživatele Kamil.Mrazek

„Blíží se Vánoce, už máš dárky?“, zní všude kolem nás. Pokud je Vaše odpověď záporná, pak jste ještě na nákupy neměli čas, protože musíte pracovat nebo jste bez peněz jako všichni, i když pracujete nebo věříte, že za dva dny bude konec světa. Ať je to tak či jinak, nezapomeňte, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody, tak hlavně relaxujte a při tom si společně můžeme trochu zrekapitulovat končící rok 2012.
Když jsem o roku 2011 psal jako o tři sta šedesáti pěti dnech, kdy se mnoho převratného nestalo, pak musím konstatovat, že 2012 byl rok, kdy se nestalo skoro nic. Zdá se mi, že žijeme v takové nějaké setrvačnosti a čekáme na lepší zítřky nebo na ten konec světa. Koncem října jsem si myslel, že už to začíná, hurikán Sandy ochromil New York. Zhýčkaní lidé v metropoli žili bez elektřiny několik dní. Před pár dny masakr v Newtownu. Považuji to za největší události, chcete-li katatrofy, tohoto roku. Po první události se všechno vrátilo do zaběhnutých kolejí, druhá katastrofa ještě odeznívá. Nicméně myslím si, že konce světa se nedočkáme, ale bral bych 21.12. jako den konce takový jaký býval, a tím pádem i jako začátek něčeho nového v našich životech, protože žít dlouho v setrvačnosti nelze. Lidé chtějí změny, dokazuje to aktuální téma - prezidentské volby. Veřejným průzkumem názorů mladých lidí na tuto problematiku byly studentské prezidentské volby. Studenti zvolili Vladimíra Franze. Vůbec mě to nepřekvapuje. Jeho zvolení vidím jako legitimní protest vůči dnešní společenské situaci, která se nijak nemění, to by nebylo tak špatné, znepokojující je spíše to, že společenská situace se zhoršuje. Studenti chtějí velkou změnu, a proto volí toho, kdo se nejvíce odlišuje od standardu. Nedivil bych se, kdyby pan prof. Franz nakonec volby vyhrál. Byl by to rozhodně největší protest, který by se povedl. Naznačovala to i současná hlava státu. Václav Klaus na studentské přednášce prohlásil, že kdyby byli zvolení někteří nejmenovaní kandidáti, začal by přemýšlet o emigraci. Není to špatný nápad. Emigrovat by mohli všichni politici, aby se k moci dostala mladá nepoznamenaná krev. To by byla největší událost příštího roku.
A co nás čeká? Lidé jsou konzervativní, takže velké změny nás v prezidentských volbách nečekají. 2013 bude rok setrvačnosti. Velké změny se konat nebudou, u některých lidí to bude rok o finančním přežití, také se bude pořád stávkovat, studenti budou studovat a ti aktivnější nám i něco napíšou, aby mohli vyjádřit svůj názor a příp. něco změnit. Takže zkusme rok 2013 vzít jako začátek nových možností a něco s tou setrvačností udělat. V „krizi“, jak o ní všichni mluví, se dá vždy lépe prosadit. Hlavně nepřežívejme, ale žijme, abychom nemuseli čekat na další konec světa. Když už nic, tak nám aspoň napište (redakce@prostorweb.cz) Váš názor na dnešní situaci v ČR a jaký bude podle Vás rok 2013? Těšíme se na Vaše názory, které tady rádi zveřejníme.