5 tipů jak vylepšit životopis

Životopis tvoří první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem, a jistě tak není třeba připomínat, že jeho správná podoba je důležitá. Právě na základě dojmu z životopisu je totiž často rozhodnuto o Vaší budoucnosti. Že by vše mělo být kompletní, ale stručné, přehledné a ve správném pořadí, snad není třeba připomínat. Pokud přeci jen v základech psaní životopisu ještě tápete, doporučujeme podrobný článek Strukturovaný životopis krok po kroku, u kterého najdete i vzory ke stažení. Nyní se ale nebudeme věnovat klasickému psaní, ale tipům, jak již napsaný životopis vylepšit.

1. Přizpůsobte životopis konkrétní pozici
Často omílaná rada, kterou většina uchazečů o místo stále neposlouchá. Přitom je to tak jednoduché. Věnujte před odpovědí svému životopisu minutku navíc a upravte ho pro konkrétní pozici tak, abyste zdůraznili pro zaměstnavatele důležité informace a naopak odstranili ty irelevantní. Snáze se vám díky tomu bude přizpůsobovat i délka životopisu. Pozor ale, nikdy své znalosti, dovednosti či zkušenosti nepřikrášlujte lží!

2. Nebojte se odborných slov
Pokud se vyznáte v terminologii zaměstnání, o které máte vážný zájem, nebojte se v životopise nebo motivačním dopisu použít i odborné výrazy a termíny. Ukážete tak zaměstnavateli, že se v oboru opravdu vyznáte. I tady ale platí všeho s mírou, rozhodně by z vašeho životopisu neměl vzniknout slovník cizích slov, kterému nikdo včetně vás nerozumí.

3. Vyplňte mezery v životopise
Prázdné roky, kdy neuvádíte studium ani své pracovní zkušenosti nepůsobí na personalisty ani na zaměstnavatele zrovna nejlépe. A jestli si myslíte, že si nějakého toho roku nikdo nevšimne, jste na omylu. Dejte si tak práci a vyplňte všechny mezery. Pomoci vám může zadávání studia a pracovních zkušeností pouze v letech, nikoliv přesně na měsíce. Pokud mezera i přesto vznikne, napište, co jste v té době dělali, například, že jste byli v zahraničí, zlepšovali jste své počítačové schopnosti samostudiem apod. Všechno bude lepší, než prázdné místo, které vyvolává dojem, že jste se jen flákali.

4. Zdůvodňujte prodloužené studium
Nestudovali jste standardní dobu, ale studium se vám poněkud protáhlo? I to může zanechávat negativní dojem. Zdůvodněte proto, proč jste studium prodlužovali. Důvody mohou být různé. Jestliže jste například začali v průběhu studia podnikat, prodlužovali kvůli zahraničnímu pobytu nebo studovali úspěšně další školu, můžete z nich dokonce udělat i své přednosti. Uvést se ale nemusíte bát ani další zdůvodnění, jako jsou například zdravotní problémy.

5. Doplňte úrovně znalostí
U jazyků je uvádění úrovně již téměř samozřejmostí. Zda jste v angličtině začátečník nebo mluvíte a píšete již zcela plynně je velký rozdíl. Stejně tak by ale měla být zřejmá i úroveň u dalších znalostí a dovedností. Dle relevantnosti k dané pozici ohodnoťte ovládání jednotlivých počítačových programů, řidičské schopnosti, znalost fakturace nebo třeba i osobností předpoklady. Použít můžete například pětistupňovou grafickou škálu. Myslíte si, že takovéto často až drobnosti nepomohou? Vyzkoušejte je při hledání brigády nebo práce třeba zrovna na pracovním portálu Flek.cz, kde je i zmíněný návod na psaní strukturovaného životopisu, a uvidíte sami.