Lyžařský a turistický ráj - REGION JUNGFRAU

Obrázek uživatele Kateřina Kočová
Přemýšlíte co se zimní dovolenou? Nechcete sedět doma,ale české sjezdovky vás zrovna dvakrát nelákají?A když pomyslíte na sice věčně slunnou Itálii, přijdou vám na mysl jen nekonečné fronty a čas strávený čekáním na lanovku?Nemarněte zimní čas pochybami a raději si vyberte jedno z ověřených lyžařských středisek na jihu Švýcarska, které vám zajistí spokojenou dovolenou plnou jen těch nejkrásnějších zážitků a dobrodružství.
Region Jungfrau zahrnující městečka Grindelwald, Wengen, Murren a Lauterbrunnen s okolní nádhernou přírodou, okouzlujícími scenériemi, ať už v zimních či letních měsících, jedině Jungfrau nabízí pro každého dobrodruha něco. Impozantní vrcholy Eigru, Monchu a Jungfraujochu dotvářejí celkovou vysokohorskou atmosféru. Dobrodružství, zážitky, putování po horských stezkách, ideální lyžování na dobře udržovaných sjezdovkách, běžky, sáňkování nebo let helikoptérou nad vrcholy švýcarských velikánů. Na to a na mnohem více se můžete těšit jedině ve věčně zasněženém, romantickém Jungfrau. Nebojte se uvolnit. Švýcarsko se o vaši dokonalou dovolenou postará.

KOUZELNÝ GRINDELWALD
Městečko Grindelwald (1034m) je největším zimním střediskem regionu. Tvoří ho tři oblasti: First, Kleine Scheidegg a Schlithorn proslavené výbornými sjezdovkami pro lyže i snowboard dle obtížnosti. Převažují červené a modré, lyžaře ale často láká právě i volný terén. Bezpochyby hodnotným zimním zážitkem je výlet z nádraží v Grindelwaldu, který spojuje Kleine Scheidegg (pro tento vlak platí lyžařská permanentka) a Jungfraujoch, Top of Europe, s výškou 3454m rozprostírající se nad četnými ledovci patřící do bohatství UNESCO. Jedná se o nejvýše položenou železnici v Evropě. Pohodlným stylovým vláčkem se přibližně za osmdesát franků dopravíte za necelých padesát minut přímo na Jungfraujoch, na jehož vršku je vybudovaná observatoř s fascinujícím výhledem. Vše pod vámi je rozprostřené jako na dlani, máte pocit jako ten nejsvobodnější pták, jen vzlétnout. Budete mít možnost navštívit i ledovou jeskyni a místní panoramatickou restauraci, pořídit si několik unikátních snímků, kterými se můžete posléze jako velcí horolezci jen chlubit. Pravdou ale je, že pokud se rozhodnete vyjít se podívat ven na terasu, je potřeba se velmi obléct, dát si šálu nebo jinou přikrývku přes nos a ústa, jelikož vítr je opravdu ledový, člověku se špatně dýchá a při teplotě minus třicet stupňů opravdu není radno pobývat venku příliš dlouho.

Stěna horolezců
Severní stěna Eigru proslulá právě díky řadě horolezců, kteří se pokoušeli zdolat tuto horu,se majestátně tyčí nad kopci a lesy. Připomíná velkou, vážnou, ale neskutečně nebezpečnou krutou dámu. Právě pod ní vede železnice z Grindelwaldu na Kleine Scheidegg. Mnoho dobrodruhů zapatilo za svou chtivost dosáhnout vrcholu Eigru životem, pokojně odpočívají na hřbitově v Grindelwaldu. Celou historii horolezectví a mnoho dalších zajímavostí naleznete v místním muzeu. Co se týče kulturního dění, v průběhu ledna a února se každoročně pořádá Světový sněhový festival, letos již 28. ročník této oblíbené akce, kdy zástupci deseti zemí vytvoří vznešené ledové sochy, které sklidí vždy velký úspěch.

V Grindelwaldu se o ubytování, stejně jako vlakového spojení nebojte. Vlaky jsou rychlé, přesné a nadmíru čisté. Hotelů, penzionů i hostelů je ve středisku mnoho, stačí si jen vybrat. Pro ty, co lyže v lásce nemají, se otevírají v možnost bežeckédráhy, okruhy kolem 7km, většinou příjemným údolím a lesy. Sáňkování se zde považuje za ryze adrenalinový sport, dráhy přispůsobené tomuto sportu najdete na všech přilehlých kopcích, nejlepší a zároveň nejprudší z nich vede z Firstu do údolí. Je to opravdu dráha plná překvapení, nutno podotknout, že taková jízda se uskutečňuje lépe za slunného počasí. Sportovní novinkou je tzv. Flieger, lze považovat za dobrodužný zážitek pro nebojácné. Budete uvěšeni na pevná lana a usazeni do látkových sedáků, připoutáni přeskami a vypuštěni rychlostí nejvíce 80km/h z jednoho vrcholu kopce na druhý, podél kabinové dráhy z Firstu na Schreckfeld dolů. Toužíte létat jako pták? Flieger je jedinečnou příležitostí a nezapomenutelným zážitkem v jednom.

V období zimních i letních radovánek vám počasí občas přát nemusí. Pokud je extrémně ošklivo, neváhejte si jít zasportovat do největšího indoorového sportovního centra, kam mají hosté většiny hotelů v Grindelwaldu vstup zdarma. Najdete zde Wellness, sauny, osvěžující bazény, máte jedinečnou možnost zahrát si curling, který je ve Švýcarsku velmi populárním sportem nebo si vyzkoušet život kraslobruslařů na uhlazeném ledě. Pro ty nejaktivnější je tu horolezecké centrum a nejrůznější lanové vymožensti.

AŽ PŘIJDE HLAD...
Pro zahřátí rozhodně postačí vynikající rumový punč nebo ovocnýpunč bez alkoholu, jedno z místních lahodných piv nebo káv. Z pokrmů jsou výborné švýcarské sýry a čokolády na posilněnou, časo domácí výroby, zeleninové a krémové hrnce polévek s křupavým bílým pečivem, které jsou zdravé a mnohdy zasytí více něž kterýkoli mastný řízek s hranolkami. Brambor ani rýže se nedočkáte, americké brambory a hranolky doslova ovládly svět. Pochoutkou jsou i sýrové špecle servírované s čerstvou zeleninou.

Informace:
ŠVÝCARSKO

Rozloha: 41 293 kmčtverečních
Nejvyšší hora: Dufourspitze (Monte Rosa) 4634m
Nejdelší řeka: Rhein
Počet obyvatel: 7 050 000
Státní zřízení: Pluralitní federativní republika
Největší města: Zurich, Geneve, Basel, Bern
Jazyk: němčina, francouzština, italština
Měna: jeden švýcarský frank = 100 centimů