Hutnický den 2008 aneb Svátek práce v třineckém stylu

Obrázek uživatele Kamil.Mrazek

Hutnický den v Třinci se letos konal už v sobotu 26. 4. 2008. Počasí velmi překvapilo a tak davy lidí zavítaly do sportovního areálu v Třinci. Z mého subjektivního dojmu bylo vidět, že lidí přišlo opravdu mraky. Na parkovišti u sportovní haly, kde byly pouťové atrakce už od dopoledních hodin se nedalo v davu plynule pohybovat a jako obvykle se tam nacházelo plno kolotočů, adrenalinových atrakcí, stánku s medovinou, cukrovou vatou … pravá májová pouť.
V "placené zóně" byl hudební program také velmi pestrý na několika scénách pro všechny generace obyvatel, milovníky všech hudebních žánrů a za vstupenku v hodnotě 100 Kč to určitě stálo za to. Samozřejmě nechybělo plno stánku, jídla, alkoholu… oslavy 1. května - Svátku práce jen trošku dříve, ale se vším všudy.
Pro mladé byla stěžejní scéna, na které zazpívali Jaksi Taksi, Bára Zemanová, Charlie Straight, Medvěd 009, vycházející hvězda Tomáš Klus a další. Jen byla škoda, že např. Jaksi Taksi, Charlie Straight vystoupili tak brzo. Určitě by v pozdějším čase přilákali daleko více i starších diváků. To plynulo z ohlasů na letošní program.
Na druhé straně, kdyby Chinaski, No Name vystoupili v těch 15hod, pak by možná přišlo více lidí v odpoledních hodinách. Myslím, že změna časového plánu, kdy největší „taháky“ vystoupí už odpoledne, příp. se budou prolínat s novými nebo méně známými skupinami, zpěváky mladé scény, by byla zajímavá změna pro příští ročníky - zaručené „taháky“ by přilákaly hodně lidí už odpoledne a zvědavostí by návštěvníci zůstali až do nočních hodin. A soutěž Werk Anděl bych zkusil prolínat celým dnem, ochuzuje se tak o mnoho diváků.
Letošní Hutnický den byl v normálu za nezvykle krásného počasí. Všichni si našli své a myslím, že vystoupení legendárního Václava Neckáře se skupinou Bacily na retro scéně byl velkým zážitkem a tahákem aspoň ze zvědavosti. Kdo by neznal a nezazpíval si rád hity jako „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě a dal jsem za ni celej tátuv plat“.
Završení celého dne mělo být ve 23:30. Koncert skupiny Chinaski skončil plánovaně ve 23:00 a ohňostroj začal o cca 15min dříve ve 23:15. Uklidnění časovým plánem, že krásně stihneme ohňostroj, jsme si chtěli odpočinout. Nicméně se nám to nepovedlo, protože pravděpodobně jim tam „spadla jiskra“ a ohňostroj začal dříve. Za znění výbuchu jsme se vydali ven, abychom ho celý nepropásli. Nebyli jsme jediní, kdo byl překvapen brzkým začátkem. Ale jiskrou to snad nebylo, věřím, že to byl tah k tomu, aby lidé nemuseli moc dlouho čekat a mladší generace neusnula rodičům dříve než uvidí překrásný ohňostroj.
Po jeho skončení se pokračovalo diskotékou jako je tomu každý rok do brzkých ranních hodin….
Co napsat na závěr? Už po prvním shlédnutém hudebním vystoupení na letošním Hutnickém dni jsem začínal mít pocit, že nebyl tak kontrolovaný jako je to u jiných akcí a prostě si žil v některých chvílích svým vlastním životem - program neprogram, uděláme to, co je pro lidi nejlepší, necháme skupiny ať si dělají, co chtějí… z toho jsem měl dobrý pocit, žádné velké bariéry, žádná velká viditelná omezení, lidi užijte si to, všechno je to na účinkujících, jak si to udělají, takový bude Hutnický den…
Mě se líbil a zároveň věřím, že se Hutnický den nestane zaběhnutým skvělým stereotypem ve stylu – „proč něco měnit, když se to lidem líbí“. Doufám, že pořadatelé přijdou s novou zajímavou změnou a dokážou příjemně překvapit. Těším se, čím Hutnický den překvapí třeba příští rok. Sponzorům patří zasloužené velké díky za tuto velkou kulturní akci v našem malém městě…

Komentáře

ha!

tak takhle píše Mrázek... těší mě