DOLCE VITA ANEB SLADKÉ TOSKÁNSKO

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Někdo by si mohl postěžovat, že s příchodem zimy se už nikam cestovat nedá. Jenomže zima v Čechách neznamená zimu po celém světě. Takový podzimní výlet do Toskánska si na pár dní přeci můžete dovolit…Osvěžte své smysly v teple, načerpejte inspiraci třeba právě takovým okruhem, jaký jsem si procestovala Itálii já.

St. Gimignano neboli toskánský Manhattan
V St. Gimignanu si budete připadat jako v pohádce. Úzké kamenné uličky tvoří dokonalý labyrint, ze kterého se málokterý smrtelník vymotá. Město je obehnáno hradbami a skýtá několik tajuplných východů, které ale najdete jen s dobrým a zkušeným průvodcem. Dominantou jsou 4 věže, které ve středověku umožňovaly bydlení vzácné šlechtě. Okolní zvlněná krajina je úchvatná. Oslnivá krása zvlněné přírody, osamělé zemědělské usedlosti na návrších, typické cypřišové aleje, bohaté vinice, liduprázdné oblasti připomínající krajinu surrealistů.

Šikmá věž v Pise
Věž v Pise je jedna z nejznámějších staveb na světě, je nakloněna o více než 5,2 metrů. Stavba byla zahájena roku 1173, ale musela být přerušena, protože se po čtvrté sloupové galerii začala naklánět k jihu. Zvonice, která je vrcholem věže, byla nasazena až ve 14. století. Město je ale proslulé především náměstím Campo de Miracoli, kde se nachází Šikmá věž spolu se dvěma dalšími skvosty italských církevních staveb. Je jimi kruhové Baptiserium, spolu s domem.

Siena
Srdce Toskánska nerozkládá kolem Sieny, čnící na třech návrších, obklopena bujnou krajinou, vinicemi a olivovými háji. Město si dochovalo výrazný gotický vzhled, který je nápadný hlavně v střídavě klesajících a stoupajících romantických úzkých uličkách vedoucích ke středu dění – k náměstí Il Campo ve tvaru mořské mušle. Náměstí je výrazně dlážděné červenými cihlami, ze kterých si nejen místní, ale především turisté vytvořili místo ke slunění. Obvod lemují četné restaurace a občerstvovací zařízení, která se o hosty doslova perou. A není divu. Vždyť Siena je od rána do pozdních nočních hodin rájem turistů!

Florencie – město renesance
Florenci je považována za centrum Toskánska. Leží na řece Arno při úpatí severních Apenin. Ve středověku byla jedním z nejmocnějších městských států v Itálii. Tehdy ve městě působilo mnoho vynikajících umělců, malířem a stavitel Giottem počínaje, přes spisovatele Alighieriho a Boccaccia, u knížat z bohatého rodu Medici konče, nezapomínaje však na chloubu renesance, Leonarda da Vinci, Botticelliho či Michelangela Buonarrotiho. Pod vládou posledních Medicejských upadla sláva florentského umění a v 17. století se vytratila úplně.
Současná Florencie si zachovala své historické jádro s velkolepými stavbami renesančních kostelů, honosných paláců a veřejných budov, které jsou živoucím dědictvím Medicejských panovníků.
Skvostem města je dom Santa Maria del Fiore, 4. Největší kostel v Evropě pocházející ze 14. století. Kdo vystoupí po 414 schodech na vrchol, bude odměněn překrásným pohledem na celou Florencii. Ze stejného století je i ojedinělý most vypadající jako obytné přemostění pro 36 klenotnických krámků přes řeku zvaný Ponte Vecchio. Mezitím, co určitě ochutnáte vynikající italskou zmrzlinu, na kterou český Světozor nebude mít ani za třicet let, si kupte lístek do galerie Uffizi, kde budete moct navštívit 39 rozsáhlých sálů s nejvýznamnějšími uměleckými sbírkami světa.

V Arezzu je život krásný
Pokud zabloudíte trochu na východ, nemůžete minout hlavní město stejnojmenné provincie – Arezzo. Je pohodlně situované mezi Arnou a řekou Tiberou. Středověké město je poutavé hlavně svým náměstím, které se otisklo v celosvětově proslaveném italském filmu Život je krásný. Kdo vy si nepamatoval lehce se svažující náměstí Piazza Grande, na jehož západní straně stojí kostel Santa Maria. Zlatým obdobím Arezza bylo 15. století, kdy zde vzniklo mnoho kostelů a budov, jimž vděčí město za svůj současný vzhled a uměleckohistorický význam. Na náměstí nemůžete minout dům Giorgia Vasariho, malíře a architekta oblíbeného u rodu Medicejů.