Běžecká oáza jménem HVĚZDA!

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Odpovědí na otázku: Kam v Praze za sportem je opravdu mnoho. Ale kam v Praze za zimním sportem, když je venku nádherně slunečno a teplé paprsky se opírají do měkkého, bílého a čerstvě napadlého sněhu? Netřeba snad říkat, že je škoda v takovém počasí jít na squash nebo do fitka. Zaručeně perfektní relax zažijete v oboře Hvězda, kde se to běžkaři za takového počasí jen hemží. Tak neváhejte a vyražte na běžky, dokud je ještě sníh!

Letohrádek Hvězda se nachází v Praze 6- Liboc. Zajímavostí je, že stavba v podobě šesticípé hvězdy byla dokončena za jediný rok a práci umožnila třem italským stavitelům pražského královského dvora. Od roku 1962 je Národní kulturní památkou.
●●●
Po bohaté sněhové nadílce předešlých dnů se v mnohých z nás znovu objevil duch sportovce, který se rozhodl aktivně strávit víkend. Tento druh exempláře se vyskytuje vcelku hojně, ale k opravdové aktivitě ho nabudí jedině ten báječný sníh. A ačkoli někteří jeho nepřátelé už od minulého týdne počítají dny do příchodu jara (pan Sportovec strávil tyto dny slunce a téměř zelené trávy zachumlán pod peřinou s knížkou Sportem ku zdraví), nedávný příval sněhové nadílky jim doslova všechny jejich plány na dokonalé předjaří zhatil. Zato pan Sportovec vyskočil o víkendu jako rybička a už se chystal na běžky. Nejraději měl Prokopské a Dalejské údolí s přilehlými poli, kde často zakládal své soukromé stopy.I tentokrát si jako obvykle namazal běžky, připravil hůlky (vůbec si nelámal hlavu s tím, že náčiní patřilo ještě dědečkově generaci), oblékl se do sportovního dresu (ten už byl naštěstí z 21.století), nasadil brýle, ale ouha…manželka s jejich malými dětmi také chtěla jít ven. Egoistický superman ji nejraději nechával doma, neuměla totiž vůbec běhat a pojem sport byl pro ni jako španělská vesnice. Dva malé caparty se mu s sebou také nechtělo tahat a jak tak přemýšlel, jak z takové šlamastiky vybruslit, napadla ho spásná myšlenka. Obora Hvězda! Letohrádek Hvězda s přilehlou a hlavně rozlehlou oborou, kde svou drahou choť snadno ztratí s několika pruhy běžkařské dráhy, jak pro klasické běžkaře, tak pro bruslaře, několik tratí a hlavně nenáročných, většinou z mírného kopečka nahoru a dolů, pěkným lesíkem za pěkného sluníčka. A to se děti mohou koulovat ještě před zdmi samotné obory, kde je několik centimetrů pěkného sněhu a celé pole může být třeba
jejich. Tak si pochvaloval, jak to chytře vymyslel a ačkoli manželka zprvu protestovala, že to bude určitě nudné a dětem se tam nebude líbit, opak se stal pravdou. Rodinka ve Hvězdě strávila zhruba tři, čtyři hodinky a světe div se pan Sportovec, paní Nesportovní i děti se výborně bavili.
Přijďte si zaběhat do Hvězdy i vy. Ať už jste horliví nadšenci zimních radovánek, laxní melancholici nebo přemýšliví nesportovní intelektuálové- Hvězda je oázou pro všechny Pražáky! A o víkendové odpoledne budete mít bezpochyby postaráno!

Užitečné rady:
• Dopoledne je nejméně lidí a to platí i pro Hvězdu. K poledni se obora začne zaplňovat a může se stát, že budete stíháni několika horlivými běžkaři najednou.
• Doporučuji pořádně si navoskovat běžky. Sníh je místy buď umrzlý nebo s přibývajícími slunečními paprsky taje a proto by skluz bez vosku mohl být trochu zadrhávající.
• Dávejte pozor na menší ulomené větvičky, které se sem tam na trase objeví.
• Celý kruh je kolem 2 km dlouhý, na něj pak navazují nejrůznější krátké „objížděčky“ a „přibližovačky“, kde se sníh stále udržuje v mnohem větším množství, proto se také na takových místech jezdí lépe.
• Pole, které se rozkládá za oborou naproti Kauflandu, proslavené koncertem Kabátů je také ideální nejen pro pěší chůzi a koulování. Nevyskytují se zde téměř žádné proježděné stopy, ale zaručeně se zde jezdí lépe. A to nemyslím na sáňkách:)
• Dopravní spojení je opravdu ideální. Jezdí sem autobusy z Nových Butovic a téměř všechny tramvaje ze stanice Dejvická.