iDnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa
Aktualizace: před 55 min 35 sek

Na Ukrajinu jsme neposlali nic, co by nám mohlo chybět, řekla Černochová

1 hod 25 min starý
Česká republika na Ukrajinu neposlala vojenskou výbavu, která by jí mohla v budoucnu chybět, uvedla ministryně obrany Jana Černochová pro CNN Prima News. Šlo podle ní o starší techniku, kterou nahradily „modernější a lepší kousky“.

V domě pro seniory v Karviné někdo zardousil ženu, vraždu odhalila pitva

1 hod 25 min starý
Moravskoslezští policisté vyšetřují vraždu třiaosmdesátileté ženy v domě seniorů v Karviné. Podle informací iDNES.cz seniorku našli v pokoji mrtvou, přičítali to však nejprve zdravotním obtížím. Jenže při nařízené soudní pitvě se přišlo na to, že ji někdo zardousil.

Německo dalo zelenou konopí pro rekreaci, lidé mohou mít doma až 50 gramů

1 hod 28 min starý
Německo od 1. dubna částečně legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. Poslanci Spolkového sněmu v pátek i přes odpor opoziční konzervativní unie CDU/CSU schválili možnost mít doma až 50 gramů této drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. Vzniknout mohou také pěstitelské kluby, které pro své členy mohou měsíčně produkovat 25 kilogramů konopí.

Zemřel Petr Moos. Bývalému ministru dopravy a pedagogovi bylo 78 let

1 hod 29 min starý
Ve věku 78 let zemřel bývalý ministr dopravy Petr Moos. Celoživotně se věnoval dopravní problematice. V devadesátých letech se podílel na vzniku Fakulty dopravní při Českém vysokém učení technickém (ČVUT), kde byl od roku 1994 děkanem. V roce 1998 byl členem Tošovského vlády. V roce 2018 se stal členem dozorčí rady Českých drah, na funkci rezignoval o rok později kvůli zdravotním potížím.

Na severu přibývá případů záškoláctví, některé děti zameškají i stovky hodin

1 hod 43 min starý
Kriminalisté v Ústeckém kraji se loni zabývali 224 případy ohrožování výchovy dítěte. V posledních letech sledují policisté nárůst této trestné činnosti, za kterou hrozí až dva roky vězení. Většinou se týká neposílání dětí do školy. Zameškaných hodin měli žáci v několika případech i stovky.

Gymnazista se vzepřel Rajchlovi: Chtěli mi dát pěstí, rodiče teď mají strach

1 hod 48 min starý
Pondělní stávku části zemědělců ke svým účelům využili také lidé protestující proti vládě. Na Malostranském náměstí byl mimo jiné Jindřich Rajchl, předseda strany PRO. Video, ve kterém si ostře vyměňuje názory se studentem, obletělo sociální sítě. „Kamarád mě prosil, ať odejdeme. Já jsem ale nechtěl, aby ti lidé takhle vyhráli,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz šestnáctiletý gymnazista Tobiáš.

Okamžik pravdy pro Haleyovou. V Jižní Karolíně ji zachrání jen volební zázrak

2 hod 2 min starý
Klíčová bitva republikánských primárek je za dveřmi. Už v sobotu se může rozhodnout vyostřené soupeření mezi Donaldem Trumpem a Nikki Haleyovou v rámci republikánských primárek. Hlasování v Jižní Karolíně by podle průzkumů měl ovládnout někdejší prezident, jeho sokyně v rámci kampaně spoléhá na zázrak a na Trumpa útočí ve stylu po nás potopa.

Rozhovor v ruině. Zelenskyj promluvil o Zalužném, pozval Trumpa na frontu

2 hod 16 min starý
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou televizí Fox News důrazně vyzval americký Kongres ke schválení další pomoci pro Ukrajinu ve výši 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč). Amerického exprezidenta Donalda Trumpa také pozval na frontu a vysvětlil, proč odvolal nejvyšší velení ukrajinské armády.

Řidič na benzince nezabrzdil dodávku, přejela přes silnici a skončila v příkopu

2 hod 35 min starý
Chvíle nepozornosti se nevyplatila muži, který podle všeho špatně zabrzdil dodávku, s níž přijel na čerpací stanici pohonných hmot v Chrudimi. Vůz se po chvilce samovolně rozjel, přejel hlavní silnici a skončil v příkopu. Vše zachytila policejní kamera.

Žádný palestinský stát. Netanjahu předložil plán poválečného uspořádání Gazy

2 hod 44 min starý
První oficiální plán na poválečné uspořádání v Pásmu Gazy předložil ve čtvrtek večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Plán počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Požár domu ve Valencii si vyžádal zatím čtyři oběti, další lidé se pohřešují

3 hod 15 min starý
Nejméně čtyři lidé zemřeli při požáru, který ve čtvrtek zachvátil 14patrový bytový komplex ve Valencii na jihovýchodě Španělska. Místní média v pátek informují, že hasiči celou noc ochlazovali budovu, aby ji mohli prohledat. Stále se pohřešuje asi 14 lidí, uvedla starostka města María Cataláová. Na místo dorazil i premiér Pedro Sánchez.

Terapii psychologa dokáže doplnit filozof. Spíš než léčbu nabízí pravdu

3 hod 48 min starý
Sezení u terapeuta či psychologa je dnes v životě člověka poměrně běžné. Co když se ale nesnažíme vyléčit? Co když mnohem víc hledáme pravdu a odpovědi na obecné otázky, které nás přesahují? V takovém případě je nasnadě filozofické poradenství. Filozof Adam Lalák je jeden z mála odborníků, který se mu v Česku věnuje. „Filozofie dělá lidský život lepším, umožňuje nám prožívat život hlouběji,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Soud nepřiznal odkladný účinek Ševčíkově žalobě kvůli odvolání z funkce děkana

4 hod 25 min starý
Městský soud v Praze nepřiznal odkladný účinek žalobě bývalého děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslava Ševčíka, který se brání svému odvolání z funkce. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud o návrhu na odložení účinnosti Ševčíkova odvolání nerozhodne.

Až skončí dočasná ochrana, ne každý bude mít nárok zůstat, řekl Rakušan

4 hod 28 min starý
Ze skoro 400 tisíc uprchlíků, kteří jsou nyní s dočasnou ochranou na území České republiky po začátku Putinovy války na Ukrajině, minimálně 200 tisíc bude chtít trvale zůstat, říká ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Na páteční podvečer svolal další „Debatu bez cenzury“ zaměřenou hlavně na otázky, které zajímají Ukrajince v Česku.

Další Putinova kořist? Hrozí, že si Podněstří řekne o anexi, varují analytici

4 hod 32 min starý
Podněstří může příští týden uspořádat referendum o připojení k Rusku, aby podpořilo ruskou hybridní operaci proti Moldavsku, varuje Institut pro studium války (ISW). Kdyby k anexi došlo, může to ovlivnit průběh války na Ukrajině ve prospěch Ruska. Přímé sousedství s možným nově ruským územím by ohrozilo i Moldavsko.

MHD může být dražší, i zdarma. Svoboda o roce v čele Prahy i názorech v koalici

4 hod 48 min starý
Bohuslav Svoboda (ODS) vede už rok hlavní město a koalici, jejíž vznik trval rekordně dlouho a jejíž představitelé mají na řadu věcí odlišné názory. Primátor chce například dosáhnout zrušení hojně zaváděných cyklopruhů na silnicích. „Je to nebezpečné pro všechny strany. Praha není pro cyklisty dobré místo, musí jezdit z kopce na kopec, práva mají ale stejná jako všichni ostatní,“ říká.

Na jihu Čech a na Vysočině bude sněžit, napadnout může až osm centimetrů

5 hod 3 min starý
Na jihu a jihovýchodě Čech a na Vysočině může večer a v noci napadnout osm centimetrů mokrého sněhu. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před problémy v energetice a v dopravě.

Česko shání na munici pro Ukrajinu 1,5 miliardy dolarů, píší Financial Times

5 hod 8 min starý
Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu, napsal deník Financial Times (FT). O možnosti zakoupit ve třetích zemích munici pro Ukrajince čelící ruské invazi informoval český prezident Petr Pavel minulý týden na mnichovské bezpečnostní konferenci. FT nyní s odvoláním na nejmenované zdroje upřesňují částku, o kterou se údajně jedná.

Žalobce zastavil trestní stíhání Českých drah kvůli pádu lanovky na Ještěd

5 hod 13 min starý
Státní zástupce vyhověl dvěma z pěti stížností proti zahájení trestního stíhání v souvislosti s tragickým pádem kabiny lanovky na Ještěd v Liberci. Z obecného ohrožení z nedbalosti jsou nadále obviněni tři lidé, stíhání bylo zastaveno u jedné osoby a firmy, což byly České dráhy jako vlastník lanovky. Obžaloba zatím podána nebyla. Kabina lanovky se zřítila v říjnu 2021, při nehodě tehdy zemřel průvodčí.

Lidé nadhodnocují skutečnou pomoc uprchlíkům a chtějí rychlý konec války

5 hod 23 min starý
Přes polovinu veřejnosti je stále pro, aby v Česku mohli po dobu války zůstat uprchlíci z Ukrajiny před ruskou agresí, zjistila agentura STEM. Za správné to, že Česká republika umožňuje pobyt ukrajinským uprchlíkům, pokládá 53 procent českých občanů. „Jestli tady mají zůstat i po konci války, tak pro to už je jenom čtvrtina veřejnosti,“ řekl iDNES.cz ředitel STEM Martin Buchtík.