Novinky.cz

Syndikovat obsah
Novinky - nejnovější články
Aktualizace: před 57 min 19 sek

Strýc zneužíval devítiletou neteř, matka dívky ho nachytala. Dostal čtyři roky

1 hod 4 min starý
Svoji teprve devítiletou neteř si vyhlédl k ukojení svých choutek její strýc. Dívku nutil, aby ho uspokojovala ve vaně a další praktiky po ní žádal v posteli v dětském pokoji. Justice jeho počínání ohodnotila jako pohlavní zneužití a uložila muži trest čtyř let vězení. Dívce také musí zaplatit 300 tisíc korun.

Matce Navalného dali ultimátum. Na rozhodnutí o pohřbu dostala tři hodiny

1 hod 44 min starý
Ruští vyšetřovatelé dali v pátek matce zemřelého opozičníka Alexeje Navalného nové ultimátum. Buď svolí k tajnému pohřbu, anebo bude její syn pochován ve vězení. Oznámila to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová s tím, že vyšetřovatelé dali Ljudmile Navalné na rozhodnutí jen tři hodiny.

V Německu schválili částečnou legalizaci konopí pro rekreační účely

1 hod 50 min starý
Německo od 1. dubna částečně legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. Poslanci Spolkového sněmu v pátek i přes odpor opoziční konzervativní unie CDU/CSU schválili možnost mít doma až 50 gramů této drogy a pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny. Vzniknout mohou také pěstitelské kluby, které pro své členy mohou měsíčně produkovat 25 kilogramů konopí.

Putin se chvástá modernizací jaderného arzenálu a výrobou nových raket

2 hod 12 min starý
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se Ruské federaci podařilo zajistit modernizaci 95 procent strategického jaderného arzenálu a téměř sta procent námořní části jaderné triády. Uvedl také, že Moskva zahájila sériovou výrobu hypersonických raket 3M22 Zirkon. Putin to řekl v projevu ke Dni obránce vlasti, který se v Rusku slaví 23. února.

Soud smetl Trumpovu žádost o odložení platby obří pokuty. Každý den prodlení jej stojí přes dva miliony

2 hod 18 min starý
Newyorský soudce zamítl žádost amerického exprezidenta Donalda Trumpa o odložení termínu pro zaplacení obří pokuty ve výši téměř 355 milionů plus úroků, které dosahují 100 milionů dolarů (celkem okolo 10,6 miliardy Kč). Podle soudce Arthura Engorona exprezidentův tým „nevysvětlil, natož aby obhájil jakékoli oprávnění k odkladu“.

V Jihlavě chtěli nové odpadkové koše. Žádný se nelíbil, tak je vymyslel radní sám

2 hod 18 min starý
V Jihlavě budou mít nové koše na odpadky a nebudou jen tak ledajaké. Protože v nabídce výrobců nenašlo vedení města to pravé, zhostil se úkolu jeden ze členů rady.

Víkend přinese mikroúplněk

2 hod 22 min starý
Zatímco obvykle se hojně mluví o úplňku, když je na své dráze kolem Země v té době Měsíc blíže a nastává úhlově větší „superúplněk“ (odborně úplněk v tzv. přízemí), v sobotu se dočkáme opačného případu, který lze laicky označit jako „mikroúplněk“. Půjde o nejmenší úplněk roku, tedy o úkaz, kdy je Měsíc na své oběžné dráze blízko bodu odzemí, tedy téměř nejdál od naší planety.

Uměním proti válce. Výtvarnice z Chersonu učí ukrajinské děti online

2 hod 40 min starý
Už dva roky učí výtvarnice a ředitelka umělecké školy Julia Slipichová z Chersonu své žáky na dálku. Kvůli nebezpečí, které jí hrozilo, utekla do Přeštic na jižní Plzeňsko. Kantorka je v kontaktu s pěti sty ukrajinskými dětmi. Umění jim pomáhá alespoň na chvíli zapomenout na válku a odreagovat se. A totéž platí o samotné Julii.

Imám měl francouzskou vlajku za satanistickou, tak ho poslali domů do Tuniska

2 hod 43 min starý
Vyhoštění „radikálního“ imáma kvůli „nepřijatelným poznámkám“ oznámil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Mahjoub Mahjoubi, imám mešity Ettaouba v malém jihofrancouzském městečku Bagnols-sur-Cèze, na virálním videu hlásal, že je francouzská vlajka satanistická.

RECENZE: Chatrně spíchnutý sen

2 hod 47 min starý
Polská dramatička Maria Wojtyszko napsala hru Ještě chvilku přímo pro soubor činohry pražského Národního divadla. Podtitul zní Hra o lidech, kteří si plní sny a inscenace má být rodinným představením pro prarodiče s vnoučaty. O dětech i dospělých ostatně pojednává.

Rusko je schopno samostatně vyrobit stovky šáhedů měsíčně, spočítali ukrajinští experti

2 hod 51 min starý
Až 500 kusů kamikadze dronů Šáhed je schopno vyrobit Rusko ve svých zbrojovkách. Tvrdí to podle listu Ukrajinska pravda oddělení kyjevského ústavu forenzních expertiz, kde se studují bezpilotníky, rakety i dělostřelecké zbraně používané ruskou armádou (KNIISE).

Krajská zdravotní je schopna zaplatit ze svého 643 mil. Kč, které čekala od EU

2 hod 54 min starý
Společnost Krajská zdravotní (KZ) je schopna zaplatit z úspor 643 milionů korun, jejichž proplacení zastavilo ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s korupční kauzou. Novinářům to v pátek řekl Leoš Vysoudil, místopředseda představenstva, které schválilo kontrolu zakázek a revizi smluv, kterých se týká vyšetřování.

Na Příbramsku našli uhynulé orly mořské a lišku, policie prověřuje otravu

2 hod 59 min starý
Policisté na Příbramsku prověřují nález dvou uhynulých orlů mořských a lišky obecné. Zvířata mohl někdo otrávit, jasno by do případu měla vnést expertiza. Případem se zabývají kriminalisté.

Žádný palestinský stát ani úřad UNRWA. Netanjahu předložil plán poválečné Gazy

3 hod 11 min starý
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu předložil první oficiální plán poválečného Pásma Gazy, jehož cílem je dosadit do vedení „místní úředníky“, kteří by nahradili palestinskou státní správu kontrolovanou teroristickým hnutím Hamás. Počítá také s plnou kontrolou nad palestinským územím, jež v tuto chvíli ovládá právě Hamás, nebo s uzavřením Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), jehož zaměstnanci měli podle Izraele spolupracovat přímo na barbarském teroristickém útoku hnutí Hamás ze 7. října. Informuje o tom agentura Reuters.

Britští archeologové objevili vzácnou sošku boha Merkura

3 hod 20 min starý
Archeologové našli v dříve neznámé římské osadě v britském Small Hythe spolu s dalšími artefakty vzácnou hliněnou sošku boha Merkura (na snímcích níže v příspěvcích ze sítě X). Informoval o tom v pátek server The Guardian. Bývalá osada v hrabství Kent byla dříve vedle rušného přístavu.

Vražda v karvinském domově pro seniory. Pachatel je na útěku

3 hod 34 min starý
Vraždu seniorky vyšetřuje kriminální policie v jednom z domovů pro seniory v Karviné. Ženu podle informací Novinek našli v bytě, který musel být otevřen poté, co jeho obyvatelka dlouho nevycházela ven. Pachatel je na útěku.

Deset našich premiérů strávilo ve vězení 62 let

3 hod 34 min starý
Před sedmdesáti lety, 28. února 1954, zemřel ve věznici v Leopoldově někdejší předseda československé vlády Rudolf Beran. Politik agrární strany, který se vládního kormidla chopil v roce 1938 po mnichovské dohodě, byl před dvěma lety spolu se svým předchůdcem ve funkci Janem Syrovým, který strávil ve vězeních 15 let, soudně rehabilitován.

Křetínského firma plánuje postavit v Německu čtyři plynové elektrárny

3 hod 43 min starý
Německý těžař uhlí a výrobce elektřiny LEAG chce postavit v Německu čtyři plynové elektrárny, dohromady by měly mít kapacitu nejméně tři gigawatty (GW). Plán je součástí aktuální energetické strategie německé vlády, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters generální ředitel firmy, která je stejně jako Energetický a průmyslový holding (EPH) dceřinou společností EP Corporate Group českého podnikatele Daniela Křetínského.

V Plzni si jako první v Česku troufli na americký muzikál Company

3 hod 47 min starý
Už v roce 1970 měl světovou premiéru muzikál Company uznávaného broadwayského tvůrce Stephena Sondheima. Do Česka ale doputoval teprve nyní. V sobotu 24. února jej na Malé scéně uvede jako první u nás plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

Kreslící robotická sekačka je naprostý hit. Lidé poslali tvůrcům už skoro 30 milionů

3 hod 48 min starý
Už na veletrhu CES 2024 v americkém Las Vegas bylo podle zájmu lidí jasné, že robotická sekačka Yuka bude naprostý hit. Nyní se to ukázalo také na crowdfundingové platformě Kickstarter, kde se tvůrci v rámci nové kampaně snaží vybrat peníze na rozjetí masové výroby. Už po pár dnech mají na kontě více, než potřebovali.