Život online

Obrázek uživatele PerfectiOn

Generace 21. století nežije své reálné životy tak dokonale jako ty online. Proč tomu tak je?

Mnohem častěji mají malé děti přístup k počítačům než jsme dříve měli my. Co bylo sem tam hraní na Commodore 64 oproti dnešním nadupaným mašinám a hektolitrům krve? Zatím co my jsme si s bráchou hráli, dnešní děti začaly vystavovat své soukromí na Facebooku, Twitteru a MySpace.

Když řeknu, že nám tenkrát bylo bez sociálních sítí lépe, řeknu čistou pravdu. Pokud se dnes oženu tím, že je to nabourávání soukromí spousty lidí se ožene tím, že to moc "hrotím".

Rodiče nevěnují tolik pozornosti svým ratolestem a první kontakt s virtuálním světem přichází převážně jen jako neškodné zabavení neposedného dítěte. Avšak to neškodné zabavení zaseje zcela jistě semínko závislosti. Spousta barev a neprozkoumaných "světů" dokáže děti zabavit na celé hodiny. Samozřejmě má internet své výhody a nevýhody. Vyměnit jednu závislost za několik dalších je přeci velká výhoda, mít pod kontrolou své dítě je přeci snazší u počítače než, když lítá s kamarády venku.

Jenomže. Co kdyby to dítě nesedělo u počítače a hrálo si venku?
Mentalita dnešní generace je jiná, než jaká byla dříve a mnohem častěji se děti snaží někam zapadnout. Ten kdo nikam nepatří neexistuje, tohle platilo vždy a platit bude.
Přijde alkohol, cigarety, možné experimentování s drogami, to do party prostě patří a pokud si nedáte, nevyzkoušíte nebo nepotáhnete jste srab. Nikdo nechce být srab.

Ve virtuální realitě tohle dětem nehrozí, ale před nástrahami je také neochrání. Nikdy nevíte s kým si píše a kdo sedí na druhé straně. Také je tu velká hrozba kyber šikany a vůbec těch věcí je spousty.
Dnešní děti jsou však jiné než sme kdysi bývali my. Lépe se adaptují a orientují ve vypjatých situacích. Lehce tyto dovednosti okoukali u svých rodičů nebo starších sourozenců.

Děti začínají svůj online život žít moc brzy, bez zkušeností se vrhají slepě za vidinou zábavy, která tam mnohdy ani není. Nebylo by od věci opět sebrat svoje dřevěné hračky, kočárky s panenkami a vyrazit ven s kamarády ze školy. Aby vaše děti, byli jen děti a ne předčasně dospělí v zemi sociálních sítí. Chránit jejich budoucnost se vyplatí.

Děkuji za pozornost,

PerfectiOn.