Aktuální zpravodajství

Kvůli chráněné veverce museli ve Skotsku dočasně zavřít pekárnu

Novinky.cz - 17 min 46 sek starý
Jedna zatoulaná veverka způsobila v uplynulých dnech pořádné zmatky v pekárně ve skotském městečku Pitlochry. Zvíře, které je v zemi chráněné, bylo potřeba odchytit a do té doby zůstala provozovna zavřená.

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

iDnes.cz - 4 hod 16 min starý
Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří nejsou v přímé následnické linii. Královnin nečekaný krok už veřejně odsoudili rodiče dětí, princ Joachim (53) a hraběnka Alexandra (58), a nyní také její nejstarší vnuk Nikolai (23).

Babiš se střelil do nohy slovy o referendu. ANO nemělo osobnosti, míní politolog

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Špatná volba kandidátů hnutí ANO i slova o referendu o vládě Petra Fialy, to jsou podle politologa Lukáše Valeše hlavní důvody neúspěchu hlavní opoziční strany. „Babiš, paradoxně jako úspěšný podnikatel, hrubě podcenil personální politiku. Kdyby proti panu Vystrčilovi nasadilo ANO kandidáta, minimálně srovnatelných kvalit, mělo by šanci ho porazit,“ míní Valeš a mluví o dvou překvapeních voleb.

Přijdeme o internet? Když lze zničit plynovod, lze přetnout i podmořský kabel

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Počátkem ledna cosi přeseklo kabel vedoucí po dně Severního ledového oceánu ze Špicberk na norskou pevninu. Rok předtím se stalo totéž. Verdikt vyšetřovatelů byl zlověstný: způsobil to člověk, nikoliv příroda.

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají živé streamy zapálených hořáků běžících na plný výkon. Jeden takový Twitch sice zakázal, jeho napodobitelé ovšem zatím zůstávají.

Ti kluci tam jdou zemřít. Ruští vojáci pochybují o Putinově mobilizaci

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Někteří ruští vojáci, kteří bojovali na Ukrajině, pochybují o efektivnosti nasazení nových rekrutů, které velení nažene na bojiště v rámci takzvané částečné mobilizace. Myslí si, že ukrajinské ozbrojené síly v podstatě porazily ruskou profesionální armádu a příchozí odvedenci bez patřičného výcviku a zkušeností budou už jen kanónenfutr.

Z kosti i krve. Zuzana zažila oba odběry, její kostní dřeň pomohla v Evropě

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Šestadvacetiletá Zuzana Drázdová darovala kostní dřeň v mladém věku hned dvakrát a pokaždé jinou metodou. „Občas odběr kostní dřeně bývá dramatizován, ale když jsem se bavila i s ostatními dárci, shodli jsme se, že to vlastně nic nebylo,“ snaží se o osvětu. Pomohla tak nemocnému pacientovi v jiné evropské zemi. K možnosti zachránit někomu život se přihlásila už jako osmnáctiletá studentka.

Lidé se ho zbytečně bojí, říká hvězda českého účetnictví. Nadchla tisíce lidí

iDnes.cz - 4 hod 17 min starý
Máte TikTok nebo LinkedIn? Pokud jste se na tyto sociální sítě již přidala, tak pravděpodobně znáte českou hvězdu nikoli showbyznysu, ale… účetnictví. Jana Jáčová dokázala nadchnout desítky tisíc lidí, kterým skrze krátká videa pravidelně přibližuje složitá účetní a podnikatelská témata.

Historik Zubov opouští Rusko a míří do Brna, bude učit na Masarykově univerzitě

Novinky.cz - So, 01/10/2022 - 22:32
Ruský historik Andrej Zubov známý svým nesouhlasem se současnou vládou v Rusku míří přes Finsko do Brna, kde bude učit na Masarykově univerzitě. Zubov na svém facebookovém profilu napsal, že hranice do Finska překročil „na poslední chvíli před jejich zavřením“ a že doufá, že Rusko opouští pouze na krátkou dobu. Mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot ČTK potvrdil, že Zubov by měl mít na půdě univerzity cyklus přednášek o dějinách Ruska ve 20. století.

Nejsilnější lotyšská strana, menšinových Rusů, vypadne z parlamentu

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 22:24
Do lotyšského parlamentu se podle odhadů neprobojovala sociální demokracie, která zastupuje ruskou menšinu a měla nejsilnější parlamentní klub. Volby podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Podle lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM získala 22 procent hlasů, napsala agentura Reuters. Úspěch potvrzují i první průběžné výsledky hlasování.

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 22:19
Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko oznámilo strategické stažení vojáků, podle prezidenta Čečenska Ramzana Kadyrova by mělo použít taktické jaderné zbraně.

Rusové čekají na hranici s Finskem kvůli přísnějším kontrolám i 18 hodin

ČTK - České noviny - So, 01/10/2022 - 21:57
Helsinky - Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co Finsko tento týden zakázalo vstup ruským občanům s turistickými vízy....

Nehoda zastavila dálnici D46 v Prostějově, auto vrazilo do svodidel a přeletělo je

Novinky.cz - So, 01/10/2022 - 21:28
Nehoda osobního automobilu v sobotu odpoledne dočasně uzavřela dálnici D46 v Prostějově ve směru z Vyškova na Olomouc. Auto tam v úseku, který nyní za provozu prochází postupnou rekonstrukcí, narazilo do svodidel. V důsledku nehody se tvoří kolony, policie řidiče odklání.

Německá ministryně obrany musela kvůli poplachu v Oděse do krytu

Novinky.cz - So, 01/10/2022 - 21:24
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová v sobotu navštívila ukrajinské přístavní město Oděsa, kde slíbila Kyjevu brzkou dodávku moderního protivzdušného systému Iris-T. Ministryně se při návštěvě musela uchýlit do krytu kvůli protileteckému poplachu, napsala agentura DPA. Kvůli bezpečnostní situaci zrušila cestu do oblasti poblíž bojové fronty.

Policisté střeží v Bílých Karpatech i zelenou hranici

Novinky.cz - So, 01/10/2022 - 21:13
Téměř devadesát policistů a celníků střeží od čtvrtka na východě Zlínského kraje hranici se Slovenskem. Během prvního dne desetidenní akce se jim podařilo do pátečních ranních hodin zachytit několik skupinek uprchlíků. Dohromady jich bylo 115, s nimi lapili i čtyři převaděče.

STALO SE DNES: Vystrčil zůstane senátorem, Ukrajinci vstoupili do Lymanu

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 20:47
V senátních volbách koalice Spolu přesvědčivě porazila opoziční hnutí ANO. Ukrajinské jednotky vstoupily do města Lyman na východě země. Kapacita potrubí přivádějícího plyn od Kaspického moře do Evropy by se mohla zdvojnásobit. Nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů. Šéf Tesly Elon Musk představil humanoidního robota. Přinášíme přehled sobotních zpráv.

Polské domácnosti čeká zima úzkosti

Novinky.cz - So, 01/10/2022 - 20:21
Více než čtyři miliony polských domácností topí uhlím v kamnech a kotlích, ale pouhých devět procent z nich ho má dostatek na nadcházející ­zimu.

Poprvé jsme byli v druhém kole, i to je úspěch, míní o prohře Okamura

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 20:13
Za pozitivní výzvu pro příští volby označil předseda SPD Tomio Okamura, že se hnutí podařilo poprvé dostat kandidáta do druhého kola senátních voleb. Jediná finalistka SPD nakonec prohrála v obvodu Karlovy Vary s kandidátkou ANO. Okamura je však s celkovým výsledkem SPD v uplynulých komunálních a senátních volbách spokojený.

Nejen Lyman, prchající Rusové dávají klíče od brány do Luhanské oblasti

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 20:01
Po zprávě o vstupu do Lymanu ukrajinskými vojáky ze sobotního odpoledne se sociálními sítěmi začínají šířit záběry, z nichž se zdá, že ruská okupační vojska prchají i z obce Kreminna. Ukrajinská armáda obchvatem Lymanu už částečně vkročila do okupované Luhanské oblasti, teď se jí ale otevírá cesta do větší hloubky obsazeného území.

KOMENTÁŘ: Fialova vláda může být dva roky v klidu, pokud si to sama nezkazí

iDnes.cz - So, 01/10/2022 - 20:00
Komunální pohlavek vládě z minulého víkendu se v dojezdu senátních voleb prakticky rozplynul. Opozice, reprezentovaná hlavně hnutím ANO, nedokázala vládu trestat i v Senátu. V těchto volbách však vůbec nešlo o horní komoru parlamentu.
Syndikovat obsah