Zajímavosti

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Rumcajzův Jičín - zpět do dob vévody Albrechta z Valdštejna

Rumcajzův Jičín - zpět do dob vévody Albrechta z Valdštejna

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Pánské holení včera a dnes

Kdysi byla moderní hladká tvář bez vousů, dnes se chlubíme dobře pěstěným strništěm. Skoro by se zdálo, že se trendy v pánském holení mění z vteřiny na vteřinu. Pojďme se společně podívat, jaké momenty, nejen v historii této důležité části pánského vzhledu, výrazně ovlivnily naše dnešní touhy po dokonalé tváři.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Výprava 3.: Literární toulky v okolí Vysokého nad Jizerou

Městečko Vysoké nad Jizerou je považováno za literární rozcestí oblasti. Vždyť kolik významných českých literátů se rozhodlo čerpat inspiraci pro svá díla právě zde, v této malebné vysokohorské krajině. Kolik z nich se tu narodilo, žilo, dlouhodobě působilo a zemřelo? Český ruralismus 30. a 40. let 20. století a tvorba Ivana Olbrachta, Antala Staška, Antonína Nečáska, K.V. Raise, Viktora Dyka, Antonína Sovy a mnohých dalších měla své jádro právě zde - na pomezí Krkonoš a Jizerských hor.

Ti nejznámější "vysočtí":

Obrázek uživatele Lorelei F.

Louka

Kapička rosy mi stéká po ruce. Držím první kopretinu a svět se mi nemůže zdát krásnější. Zatoužím si k ní přičichnout, i když vím, že nevoní.
Sedím na louce a bílé šaty mám promočené. To nevadí.
V dálce slyším hlasy. Neodbytně se vracejí. Pořád něco chtějí. Jenže já teď vůbec nemám čas.
Utrhnu si další kopretinu. Nemohu se ji nabažit. Otrhávám kvítky, ale nedoufám, že mě má rád.
Lehám si na trávu a kulaté kamínky mě tlačí do zad. Zhluboka se nadechnu.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Zámek Choltice dostává novou šanci

Zámek ve stylu raného baroka z konce 17. století se nachází nedaleko Přelouče a Heřmanova Městce. Jen málokdo ví, že se v parku tohoto půvabného zámečku natáčelo hned několik filmů, z nichž nejznámějším je Strakonický dudák. Jen málokdo ví, že právě v Cholticích se narodil malíř onoho slavného obrazu Boženy Němcové J.V. Hellich nebo třeba básník Bohdan Jelínek. Jen málokdo ví, že zámek byl ještě donedávna v desolátním stavu, byl veřejnosti nepřístupný a obec dokonce uvažovala o jeho prodání do rukou soukromníka.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Výprava 2.: Hrad Nístějka a Dykova skála

TIPY NA VÝLET:

- z Vysokého nad Jizerou vede žlutá turistická stezka (možno i pro zdatné cyklisty), tzv. Vysocký okruh cca 12km
- za hřbitovem směrem k Mariánskému kříži a políčku s typickým vysockým červeným zelím k Dykově skále, kde vysedával a tvořil spisovatel a básník Viktor Dyk, dále dolů po žluté k zřícenině hradu Nístějka z první poloviny 14. století, zbyly jen zdi
- podél Farského potoka k Farským mlýnům a vesničce Jilem

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Lázeňské město Bohdaneč

První lázeňská sezona byla zahájena v srpnu 1897. Dodnes se zde léčí nemoci pohybového aparátu a zánětlivá revmatologická onemocnění. Největší dominantou města Lázně Bohdaneč je Gočárův pavilon, který byl vybudován roku 1913. Město leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých osm kilometrů od Pardubic. Lázeňské domy obklopené spoustou zeleně, kryté kolonády a čistý vzduch lákají návštěvníky k nezapomenutelným zážitkům.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Sedmero tipů na výlet na pomezí Jizerských hor a Krkonoš

Výprava 1.
Větrov, Karel Kramář a ti druzí
(o Vysokém nad Jizerou)

Výprava 2.
Hrad Nístějka a Dykova skála
(o Vysockém turistickém okruhu)

Výprava 3.
Ke Staškům domů a k Nečáskovi do mlýna
(literární toulky po okolí Vysokého)

Výprava 4.
Krkonoše a Jizerky na dlani
(rozhledna U borovice)

Výprava 5.
Bozkovské dolomitové jeskyně

Výprava 6.
Toulky po krásném Bozkově

Výprava 7.
Jizerka - nejchladnější místo republiky

Viz. podrobně ke každé výpravě v následujících článcích.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

MINI VÝLET NA BABU

Jednu z nejhezčích pražských vilových kolonií objevíte v šesté části pražského obvodu, na okraji Dejvic, blízko zalesněných strání Divoké Šárky.
Historie tohoto exkluzivního bydlení sahá do let 1932-1940. Tehdy zde Svaz československého díla vybudoval sídliště, které se mělo stát ukázkou vzorového bydlení. Urbanistickou koncepci připravil Pavel Janák, jednotlivé domy,většinou horizontálně řazené, pak projektovali známí i začínající architekti, mezi které patřili například: Josef Gočár, Antonín Černý nebo Adolf Benš.

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

ČÍM JE SLAVNÉ MĚSTO PŘELOUČ?

JAN DÍTĚ - NEOBYČEJNÝ ČLOVĚK

Jan Dítě byl přeloučským rodákem. Narodil se v tomto malém východočeském městečku v roce 1818 a svým pozdějším životem a konáním se nesmazatelně a navždy zařadil mezi nejvýznamnější místní občany.

Syndikovat obsah