Tanec je nástrojem pro zdraví

Obrázek uživatele Markéta Markovicsová

Tančení napomáhá ke zdraví, relaxaci, harmonii. Tanec ovlivňuje jak fyzickou, tak i psychickou stránku člověka. Uvolňuje mysl a ta je schopná zapomenout v ten moment na jakékoli strasti a trable. Tanec je jakousi imaginací jiného světa, který je v každém odlišný. Pro mnohé se stal tanec životním stylem, který pomáhá uvolňovat a harmonizovat celé tělo a mysl a jsou tak schopni lépe zvládnout každodenní situace.

Ráda bych se teď zaměřila na konkrétní druh tance, kterým je orientální tanec neboli břišní tanec. Přišel k nám z Orientu, Indie a Středního východu. V různých zemích se nazývá jinak a má spoustu podob. Například v arabském světě je znám jako „raks sharki“ – v překladu je to „tanec východu“. Tento exotický druh tance má velice starou historii. Jeho počátky sahají do starověku, kde byl tanec součástí obřadů a rituálů na oslavu bohyně plodnosti. Později byly provozovány jako pobavení pro ženy a až začátkem 19.století pro muže a ctihodné pány. V dnešní době a v naší zemi představuje tanec především způsob sladění těla a ducha a představuje ženskost, sílu a smyslnost. Zvyšuje ohebnost a tvaruje tělo, povzbuzuje sebedůvěru a posilňuje ducha. Ale hlavním cílem břišních tanců je radost z pohybu. A především to, že dnes může tančit každý díky kurzům, které vedou zkušené lektorky.

Zvyk tance se dědil po generace – byl předáván jako příprava na porod. V 15.století byly cikánské tanečnice najímány pro pobavení žen. A tanec zaujal mnoho lidových podob, které se objevovaly po celém orientu. Břišní tanečnice se také staly inspirací pro mnohé malíře a může najít postavy tanečnic i ve filmové sféře. Tanec se stále rozvíjí a existuje tanec se svíčkami, závoji, vějíři, hůlkou, šavlí, no prostě se vším, s čím je schopná tanečnice manipulovat. Čím větší kreativita, tím větší je ohlas.

Jednou z předních osobností břišního tance v Evropě byla Mata Hari. Její exotický tanec se závojem a šátky byl mnoha lidmi považován za pohoršující. Tanečnice ukazovaly ladné pohyby boky, pažemi a pomocí rukou vytvářely působivá gesta. Začínaly vznikat kluby, kde se tanečnice objevovaly v propracovaných a lákavých kostýmech.
V současnosti je břišní tanec velice oblíben. Působí pozitivně na životy žen a uvědomují si tak lépe své tělo a zdravotní účinky tance. Mnoho žen tancuje jak pro pobavení, ale zároveň je to jejich forma pravidelného cvičení.

Břišní tanec spočívá v pohybech břicha a pánve. Uvolňuje napětí v oblasti pánevní a bederní a napomáhá od bolestí zad a páteře. Působí pozitivně na činnost vnitřních orgánů, zlepšuje zažívací problémy. Formuje tělo, což jistě ocení i manželé a partneři. Tanec snižuje stres a psychické napětí a zlepšuje spánek. Pomocí tance se ženy učí správné držení těla a je doporučován v období těhotenství.

Co z toho vyplývá? Nenásilná forma tance zlepšuje fyzickou a psychickou stránku člověka. Napomáhá ke zdraví, prosperitě a harmonii.